Partnerská města Prahy 6

Praha 6 v posledních letech navazuje a zintenzivňuje spolupráci s partnerskými městy v zahraničí. Pravidelný kontakt zástupců měst umožňuje výměnu zkušeností, ale napomáhá také organizování společenských a kulturních akcí a samozřejmě také zahraničních výjezdů žáků základních škol.

Partnerské školy v zahraničí naleznete rozepsány v záložce ZŠ A JAZYKY.

Roncegno Terme, Itálie

Malé městečko se nachází na severu Itálie v provincii Trento. Žije zde asi 2 500 obyvatel. Kromě přírodních krás (hor s nadmořskou výškou 2 - 3 000 m.n.m.) lze podniknout i výlety do Verony, Padovy a Benátek.

www.comune.roncegnoterme.tn.it

Bayreuth, Německo

Bayreuth byl založen kolem roku 1150. Město s 80 000 obyvateli se nachází nedaleko západočeských hranic. Tato jeho blízkost zřejmě nahrála i tomu, aby roku 1430 podlehlo husitským vojskům a jeho vlastní vojska pro změnu roku 1620 přispěla na Bílé hoře k porážce českých stavů. Město je však proslaveno především působením hudebního skladatele Richarda Wagnera, který zde založil i proslulý festival. Za prohlídku jistě stojí místní zámek a Operní dům. Od roku 1971 funguje ve městě univerzita pro 9 000 studentů.

www.bayreuth.de

Drancy, Francie

Drancy je město v severovýchodní metropolitní oblasti Paříže (do centra Paříže je odtud asi jen 9 km). Žije zde asi 65 000 obyvatel. Přestože historie města sahá hluboko do středověku, k vidění jsou spíše modernější urbanistické památky (zejména z 20. a 30. let 20. století). Drancy nechvalně proslulo během druhé světové války, kdy zde bylo zřízeno ghetto pro židovské a romské občany (v místo projektovaném pro 700 obyvatel jich v nelidských podmínkách přebývalo až 7 000) před jejich transportem do koncentračních táborů. Dnes jejich osudy připomíná památník.

www.drancy.net

Vasileostrovský obvod ruského St. Petěrburgu, Rusko

Petrohrad (jednu dobu též Leningrad) byl založen roku 1703 Petrem Velikým. Město leží u ústí řeky Něvy a obývá ho asi 4,5 miliónu lidí. Po uričté období byl Petrohrad hlavním městem Ruska a 7.11.1917 zde začala výstřelem z Aurory Velká říjnová revoluce. O památky zde není nouze - dominuje mezi nimi Zimní palác, Petropavlovská pevnost, celá řada katedrál a samozřejmě světově proslulá galerie Ermitáž.

www.piter.ru

Vídeň – Penzing, Rakousko

Penzing je 14. vídeňským městským okresem, který se nalézá v západní části Vídně a je svou plochou 33,96 km² čtvrtým největším vídeňským okresem. Počet obyvatel přesahuje 85 tisíc osob. K začlenění do Vídně došlo v roce 1892, od roku 1954 jsou hranice okresu téměř nezměněny.

Poreč, Chorvatsko

Poreč je přímořské město ležící v západní části Chorvatska v Istrijské župě. Patří k němu ostrov sv. Nikoly. V samotném městě žije kolem 12 tisíc obyvatel, dohromady s okolní aglomerací činí počet obyvatel asi 17,5 tisíc, z toho tvoří 85% Chorvaté a 15% Italové.

Ružomberok, Slovensko

Ružomberok leží v Žilinském kraji na řece Váh. Žije zde 30 000 obyvatel. Ve městě sídlí Katolická univerzita.

www.ruzomberok.sk