Ohodnoťte webové stránky

pink-smiley

orange-smiley

green-smiley

blue-smiley

Vyhledávání

 

send

Závislost na výherních automatech a hazardních hrách - gamblerství

Závislost

Hraní na automatech je většinou motivováno vidinou rychlé finanční výhry. Jedinec se dostává do bludného kruhu - prohrané peníze se snaží "vydělat" zpět opět ve hře, vyhrané peníze se ve hře snaží zmnožit, dlouhodobě je ale vždy ztrátový (tak jsou prostě automaty naprogramovány). Tento svůj zcela iracionální postup většinou hájí tvrzením, že ve skutečnosti vydělává, že zná fígle, jak automat přelstít - to je samozřejmě naprostá hloupost. Mnohdy zastírá rozvinutou závislost, pro kterou je charakteristické zaujetí a uspokojení samotným procesem hry - tupé zírání, jak se točí válečky se symboly. U profesionální hráčů některých hazardních her (zejména karetních) se zásivlost vyskytuje méně - skuteční profesionálové dokáží ze hry včas odejít. To ovšem vyžaduje zkušenost a silnou vůli.

Rizika a negativní dopady

Gambling provázejí takové finanční ztráty, že totální rozpad sociálních vztahů je téměř nevyhnutelný. Závislí hráči se zadlužují, lžou, kradou, je-li jim hra znemožněna, jsou neklidní, podráždění, až agresivní. Trpí poruchami spánku a sebevědomí. Dostavují se deprese, často "opodstatněné" vzhledem k zadlužení. Častá je kombinace s alkoholismem a tabakismem.


 

Pomoc a léčba

Odborná léčba je nutností - lze ji aplikovat ambulantně, ale skutečné výsledky přináší až pobyt v léčebně (v Praze či v Opavě). A pak stejně jako v případě jiných drog doživotní abstinence, aniž by bylo možné kdy konstatovat, že dotyčný jedinec je vyléčen.


 

 
 
CHCIWWWSTRANKY.CZ