Sexuální harašení - obtěžování

Co je sexuální obtěžování?

Sexuální obtěžování je jakékoli jednání sexuální povahy, které je nevítané, nepříjemné. Může se jednat jak o fyzické dotyky, tak slovní narážky. Děje se nejčastěji na pracovištích (muž bývá většinou nadřízeným obtěžované ženy), ale může k němu docházet i ve školách, obecně vzato v jakýchkoli kolektivech, kde jsou muži a ženy pohromadě. V české společnosti byl tento druh provinění dlouho zlehčován - "plácnutí sekretářky po prdeli" bylo vnímáno jako normální, ba dokonce svého druhu způsob poklony. Není snadné rozlišit sexuální pozadí od obyčejného laškování a provokování. Dnes je sexuální obtěžování ošetřeno v Zákoníku práce - na jiná místa než pracoviště se jaksi nevztahuje. Velmi problematické je, že obviněný nese průkazní břemeno - dojde-li na soud, musí dokázat, že se ničeho nedopustil, což odporuje presumpci neviny. Hrozí proto mnohdy i křivé obvinění (vzpomeňme na film Skandální obvinění s Michaelem Douglasem). Na druhé straně je nepřijatelné, aby byl kdokoli nucen k "sexuální povolnosti" například pohrůžkou srážek z platu či dokonce propuštění z práce.

Problém je, jak řešit sexuální obtěžování mimo zaměstnání, třeba právě ve školách. Dospívající chlaci mohou dívkám zvedat sukně, dotýkat se jich na citlivých místech, vybízet je k sexu - a také opačně - i (v porovnání s chlapci rychleji dospívající) dívky nemusí mít k sexuálním narážkám na spolužáky daleko. Nikdo si nemusí nic proti své vůli nechat líbit, ale je dobré obranu zvážit a promyslet.

Jak mu čelit?

Postup pro ty, kdo se stanou terčem sexuálního obtežování na pracovišti, je poměrně jasný. Nejprve si stěžovat u zaměstnavatele, poté na úřadu práce, nakonec lze podat soudní žalobu. Tento postup by měl platit rozhodně také v případě, kdy se žák/žákyně stane cílem sexuálního obtěžování ze strany učitele/učitelky. Ale pozor - opět by nedokonalá právní úprava mohla posloužit k pomstě na učiteli, který dává špatné známky. Pakliže se mezi sebou nevhodně chovají spolužáci, pak je dobré, aby se dítě svěřilo rodičům a připravilo se na modelové situace - jak elegantně, leč efektivně nejrůznější narážky odvrátit. Předně je ale důležitá výchova - jak domácí tak školní. Rodiče mohou například apelovat na učitele občanské či rodinné výchovy, aby problém nenásilně zařadili do výuky.

A především si dovolíme jednu preventivní radu: Výzkumy veřejného mínění ukazují, že Češi chápou jako sexuální obtěžování až nucení k sexuálním aktivitám. Z tohoto hlediska je běžné laškování tolerováno. Záleží proto na každém, jak si nastaví mantinely a nakolik se jimi předně sám bude řídit. Především je důležité stanovit si hranice intimity - jak, kde a kdo se mnou může hovořit, dotýkat se mě atd. Ten, kdo na mejdanu pod vlivem alkoholu přistoupí k povolnosti, pak těžko druhý den bude trvat na absolutní cudnosti.

V případě, že hrozí znásilnění nebo se domníváte, že jste se setkali s aktivitou hraničící se znásilněním (nejde nutně jen o pohlavní styk), nastudujte informace také o této situaci (viz ZNÁSILNĚNÍ).